Hunley
Home
About_Camp
History
Events
Newsletter
links
Our Next Meeting

Sat., Sept. 20th, 2014 9:30am
Alamo Truck Stop
Sparks, NV
Private Room adjoining the Coffee Shop. It is easy to get to and is visible from I-80 on the south side of the freeway facing Gregg St between Vista and Sparks Blvd. The parking is also easy.


Sat., April 19th, 2014 11:00am
Masonic Lodge /
Escurial #7
Virginia City, NV
164 C Street, Virginia City, NV. This is directly across from the Fire Station. "C" is the main street.


Sat., May 10th, 2014 6:00pm
Lee/Jackson Dinner
Sands Casino
345 N. Arlington Ave, Reno, NV.
Upstairs in the Regency Towers Banquet Rooms.

Confederate Ancestors of SCV Members
Michael Allgeier
Unknown Ancestor
Unknown Relationship
Unknown Rank Unknown Unit
William Anderson
Robert R. Enochs
Cousin
2nd Lieutenant Co. B 1st TN Inf.
Charles Baird
Riley Mitchell
Unknown Relationship
Sergeant 3rd BDE, Cobb's Kentucky Light Artillery
Douglas Barnes
Unknown Ancestor
Unknown Relationship
Unknown Rank Unknown Unit
John Bean
Crawford Carlton Bean
Great Grandfather
Private Co. B 18th BN AL Vol.
Eli Bean
2nd Great Uncle
Private Co. B 18th BN AL Vol.
Henry Bean
2nd Great Uncle
Private Co. B 18th BN AL Vol.
Robert M. Bean
2nd Great Uncle
Private Co. A 20th BN AL Lt. Art.
Thomas J. Walker
2nd Great Grandfather
Private Co. F 4th TN Cav.
Clinton Hill
2nd Great Grandfather
Sergeant Co. G 21st TN Cav.
James W. Nash
2nd Great Grandfather
Corporal Co. G 9th GA Inf.
William F. Nash
3rd Great Uncle
Private Co. G 9th GA Inf.
Craig Beck
Mathew Alexander Beck
Great Grandfather
MAB
Private Co. A 9th FL Inf. POW
Samuel H. Worthington
Great Grandfather
Captain Co. A 9th FL Inf.
Granville Worthington
2nd Great Uncle
Private Co. A 9th FL Inf.
Donald Blanscet
Andrew Jackson Blanscet
2nd Great Grandfather
Private Co. B 1st BN AR Cav.
Brooks
Dennis Blaylock
Barry Alan Blaylock
2nd Great Grandfather
Private 12th KY Cav.
Bruce Bowyer
Joseph Oxly
3rd Great Uncle
Private Co. B 57th VA Inf.
Napoleon Bonaparte Bowyer
Cousin
1st Lieutenant Co. G 10th VA Cav.
Martin Bowyer
Cousin
Private Co. A 60th VA Inf.
Dixie Rifles
Burwell Oxly
4th Great Uncle
Sergeant Co. B 57th VA Inf.
Douglas Brown
Silas Fountain Crook
Cousin
Private Co. G 6th KY Mtd. Inf.
James K. Byars
Lawrence Washington Byars
2nd Great Grandfather
LWB
Private Davis Guards-Minute Cav. Co.
Texas State Troops &
Co. F 24th BDE
Texas State Troops
David James Trainer
2nd Great Grandfather
Private Co. A 15th Reg. TX Cav.
Granbury's Texas Brigade
Army of Tennesse
POW
William Massey
2nd Great Uncle
Private Co. E 4th MS Cav. Reg.
Adams Brigade &
Co. A 1st MS Art. Reg. &
Co. B 24th BN MS Cav.
George Clayton Byars
2nd Great Uncle
Private Co. B 5th TX Inf.
Hood's Texas Brigade
Longstreet's Corps
Army of Northern Virginia
DIS
James Marion Byars
2nd Great Uncle
Private Davis Guards-Minute Cav. Co.
Texas State Troops &
Co. B 4th TX Mtd. Vol. 1st Reg.
Sibleys Texas Brigade
WISPOW
William Henry Harrison Byars
2nd Great Uncle
Private Davis Guards-Minute Cav. Co.
Texas State Troops &
Co. B 4th TX Mtd. Vol. 1st Reg.
Sibleys Texas Brigade
Rodney Clifton
Malcom Patterson
Cousin
Captain Co. G 36th AL Inf.
Ralph Covington
Henry L. Covington
Cousin
1st Lieutenant Co. K 30th TN Inf.
David J. Crockett
John Fentress
Cousin
Captain Co. A 5th VA Cav.
Leland (Lee) Cross, Lloyd Cross, Lowell Cross
William Morgan Cross
2nd Great Grandfather
WMC
Assist. Surgeon Unknown
Hezekiah Carr Palmer
Great Grandfather
HCP
Private 19th AR Inf.
Benjamin Franklin Palmer
2nd Great Grandfather
Corporal 8th AR Cav.
Jacob Pearson
2nd Great Grandfather
Private 33rd AR Inf.
Joseph Russell Hill
3rd Great Grandfather
Private 36th AR Inf.
Daniel S. Wood
3rd Great Grandfather
Private 46th AL Inf. POW
David Wood
3rd Great Uncle
Private 46th AL Inf. DIS
James Wood
3rd Great Uncle
Private 46th AL Inf. DIS
Josiah Beaman
3rd Great Uncle
Sergeant 17th Consol. TX Cav.
John Michael Burkhalter
3rd Great Uncle
Sergeant 32nd TX Cav.
Michael Sellars Burkhalter
3rd Great Uncle
Private Morgan's TX Cav.
Ebenezer M. Burkhalter
3rd Great Uncle
Private 23rd TX Cav.
Michael Cushing
John Edward Cannon
2nd Great Grandfather
Private Co. A 3rd Reg. 2nd BDE, 1st Div. LA Militia
Leeds' Guards Reg.
MIA
James Dunlap
2nd Great Grandfather
Sergeant British Guard BN, LA Militia
St. John the Baptist Reserve Guard
Charles Cusick
UNK
UNK
UNK UNK
Anthony DePalmer
UNK
UNK
UNK UNK
David D. Dillon
Robert E. Lee
UNK
RELee
General Army of Northern Virginia
Nickolas Dolphay
Edward C. Fullingim
2nd Great Grandfather
Sergeant Co. E 31st TX Cav.
Gerald Dunlap
UNK
UNK
UNK UNK
James Dunn
Andrew Maden
3rd Great Grandfather
Private Co. F 39th TN Mtd. Inf.
Alexander M. Douglass
3rd Great Uncle
2nd Lieutenant Co. B 3rd TN Mtd. Inf.
Lillard's
Raymond Duran, Richard Duran
Richard S. Stith
3rd Great Grandfather (Raymond)
2nd Great Grandfather (Richard)
Corporal Co. C 18th MS Cav.
Thomas Eaves
Thomas J. Thrasher
Cousin
Captain Co. F 3rd AR Inf.
Jesse Estill, Jim Estill
UNK
UNK
UNK UNK
Alonzoe Fuller
James William Judah
UNK
Private Co. B 15th AL Reg.
AL Home Guard
John Edward Marsh
UNK
Private Co. H 39th AL Inf.
Alexander Mathew Grantham
UNK
Private Co. D 1st AL Inf. POW
William Elijah Hunter
UNK
Private 12th GA Militia
Hardie E. Hunter
UNK
UNK UNK KIA
Jessee Hunter
UNK
UNK UNK KIA
Isaac Bush
UNK
Private 29th GA Cav.
James Bolton Dean
UNK
Captain Co. K Floyd Legion, GA
James Henry Lyle
UNK
Private Co. K Floyd Legion, GA
Roger Goeb
Richmond Pace
3rd Great Grandfather
Private Co. A 5th MS Inf.
Robert Griggs
Marvin V. Coats
4th Great Uncle
Sergeant Co. B Morgan's Reg. TX Cav.
Robert Hale
Joseph Bryant Forrester
Cousin
Captain 15th BN AR Cav.
Richard Hampton
Richard J. Gilliam
Cousin
Private Co. K 4th VA Cav.
Ronald Hardcastle
UNK
UNK
UNK UNK
Jesse R. Harrell
UNK
UNK
UNK UNK
William Hawkins
Henry H. Blake
3rd Great Grandfather
Corporal Co. C 60th VA Inf.
Willard Steven Haynes II, Willard Steven Chase Haynes
UNK
UNK
UNK UNK
Larry Heuer
William F. Gullion
2nd Great Uncle
Sergeant Co. D 48th AL Inf.
David Michael Hoffman
Wade Abner Hoffman
Great Grandfather
Private Co. G 16th AL Inf.
Augustus L. Riggs
Great Grandfather
Private Co. K 2nd MS Inf. POWDIS
Mark Holloman
John Holliman
2nd Great Grandfather
Private Co. C 7th BN MS Inf. KIA
Fred Holt
Northly Hugh Holt
2nd Great Grandfather
Private Co. C 8th TX Cav.
Terry's Texas Rangers
Jeff Holtzclaw
George Holtzclaw
2nd Great Uncle
Captain Co. F 16th SC Inf.
James Thaddeus Holtzclaw
Cousin
Brig. Gen. Holtzclaw's Brigade
18th, 32nd, 36th, 38th, & 58th AL Inf. Reg.
(Army of Tennessee)
Samuel L. Vaughan
Great Grandfather
Private Co. B 13th SC Inf.
Michael Hutson
UNK
UNK
UNK UNK
John Kindred
Crabtree Ewel
UNK
Private Co. B 5th TN Cav
Jeffrey Klages
Richmond Murphy Gabard
2nd Great Grandfather
1st Lieutenant 75th Reg. 18th BDE
NC Militia
William Gabard
3rd Great Uncle
Private Co. E 42nd NC Inf. WIS
Milas Mason
Cousin
Private Co. G 5th NC Inf. POWDIS
Richard H. Hutchens
Cousin
Private Co. F 28th NC Inf. WISPOW
Abraham Murphy
3rd Great Uncle
Private Co. F 28th NC Inf. DIS
Joseph Ellis Hutchens
UNK
Private Co. B 38th NC Inf. DIS
Stanley Samuel May
3rd Great Uncle
Private Co. E 6th MO Inf. POW
James W. Allgood
3rd Great Uncle
Private Co. A 9th BN
NC Home Guard
William Murphy
3rd Great Grandfather
Private Co. K 5th NC Inf.
Benjamin Murphy
3rd Great Uncle
Private Co. F 28th NC Inf. POW
Nathaniel Garriwood
3rd Great Uncle
Private Co. A 4th NC SR RSV
Jacob Wagner
Cousin
Private Co. G 4th NC Inf. WISDIS
Richard Knigge
James Moses
Cousin
Private Co. K 39th TN Mtd Inf.
Cullin Knight
UNK
UNK
UNK UNK
William Kohse
UNK
UNK
UNK UNK
John Libke
Thomas F. Holladay
3rd Great Uncle
Private 1st KY Lt. Art.
Cobb's Battery
Stephen Long
Thomas P. Wilhoite
Cousin
1st Lieutenant 41st TN Inf.
David Lubliner
Thomas Jonathan "Stonewall" Jackson
Cousin
Lt. General Army of Northern Virginia
Timothy Lyons
UNK
UNK
UNK UNK
Jim Mancuso
UNK
UNK
UNK UNK
Allen Marsh
Ephraim Goad
Great Grandfather
Private 7th AR Cav.
Roger Mayfield
Henry D. Auston
2nd Great Grandfather
Private Co. C 3rd MS Cav.
Steve McAllister
UNK
UNK
UNK UNK
John McKean
John Gilbert McKean
Great Grandfather
Captain 19th AR Inf. &
3rd AR Cav.
Felix Lewis Grundy McKean
2nd Great Uncle
3rd Lieutenant UNK POWDIS
Michael Meals
UNK
UNK
UNK UNK
Lawrence Monsewicz
UNK
UNK
UNK UNK
Eddie Moran
Samuel H. Lamas
2nd Great Grandfather
Private Co. I 21st Reg. AL Inf.
Herbert Morgan
John Payne Morgan
Great Uncle
Private Co. F 2nd SC Rifles
David Morris, Edward Morris
John Allison Shirley
Cousin
Captain MO Partisan Rangers
William Murdoch
UNK
UNK
UNK UNK
James O'Dell
Joseph Henry Allen
2nd Great Uncle
Private Co. F 51st TN Inf.
William O'Hern
Leonidas Jeptha Johnson
2nd Great Grandfather
Sergeant Co. E 13th GA Vol. Cav.
Shon Pratt, Ted Pratt
UNK
UNK
UNK UNK
Rudolph Puckett
Joseph William Myers
2nd Great Grandfather
Private Co. A 11th Reg. MS Cav.
Bruce Reichenbach
William Fullington
Cousin
Sergeant Co. B 43rd TN Inf. POW
Harold Roberts, II, Harmon Roberts
William Clark Roberts
2nd Great Grandfather
WCR
Corporal Co. E 12th Reg. SC Inf. WISPOW
John Reed Roberts
3rd Great Uncle
Private Co. E 12th Reg. SC Inf.
David A Roberts
3rd Great Uncle
Private Co. H 2nd Reg. SC Vol.
Lancaster Invincibles
Nelson Roberts
3rd Great Uncle
Private Co. G 1st Reg. SC Inf.
Butler's or 1st Regulars
POW
Alexander Roberts
3rd Great Uncle
Private Co. B 17th Reg. SC Inf.
Godfrey John Geiger
2nd Great Grandfather
Private Co. F & C, 1st Reg. SC Art.
Wade Daniel Geiger
3rd Great Uncle
Private Co. H, 3rd Reg. SC Inf.
John Conrad Geiger
Cousin
SC State Legislature Member of the Secession Convention,
Signer of the Ordinance of Secession
Benjamin Franklin Roberts
Cousin
Private Co. B 5th Reg. SC RSV
(90 days 1862-63)
William E. Roberts
Cousin
Private Co. E 12th Reg. SC Inf. KIA
Leroy Roberts
3rd Great Uncle
Private Co. E 12th Reg. SC Inf. KIA
EA Roberts
Cousin
Private Co. E 12th Reg. SC Inf.
John J Roberts
Cousin
Private Co. E 12th Reg. SC Inf.
Richard Rogers
UNK
UNK
UNK UNK
William Saunders
Charles Simpson Scites
2nd Great Grandfather
Private Co. I 29th MS Inf. POW
Dogan J. Saunders
Great Grandfather
Private Co. F 1st KY Cav.
Keith Schaal
UNK
UNK
UNK UNK
George Schlegel
UNK
UNK
UNK UNK
Aaron Shupe
UNK
UNK
UNK UNK
Harold Sielert
UNK
UNK
UNK UNK
Eric Skinner
UNK
UNK
UNK UNK
Leslie James (Jim) Stewart
William C. Story
3rd Great Grandfather
Private Co. I 11th TN Inf. Reg.
Michael Tocci
Alexander Baker
Great Grandfather
AB
Private Co. D 26th NC Inf. WIS
James Anderson Baker
2nd Great Uncle
Private 2nd Class Co. C 36th NC Troops
(2nd NC Art.)
POWDIS
John Bradford Baker
2nd Great Uncle
Private Co. C 31st NC Inf. POWDIS
James Reuben Hillard
2nd Great Uncle
Private Co. H 37th NC Inf. powWIS
Benny Upton
UNK
UNK
UNK UNK
William Walters
William Pinkney Walters
2nd Great Grandfather
3rd Lieutenant Co. B 50th Reg. NC Troops
James White, Warren White
John N. York
Cousin
Private 8th Reg. TN Cav.
Smith's
Thomas Williard
Henry Edward Young
3rd Great Grandfather
Corporal 5th BN
Brunswick Guards
WISPOW
William James Young
4th Great Uncle
Private 5th BN
Brunswick Guards
Nathaniel A. Birdsong
4th Great Uncle
Private Co. E 56th VA Inf.
Ebenezer Grays
Thomas Frederick Duane
4th Great Uncle
Sergeant 5th BN
Brunswick Guards
Joseph Williard
2nd Great Grandfather
Private Co. K 21st NC Inf.
Alpheus Williard
3rd Great Uncle
Private Co. K 21st NC Inf.
David Williard
3rd Great Uncle
Private 10th NC Hvy. Art.
William Riley Williard
3rd Great Uncle
Private 10th NC Hvy. Art.
Bartlett Yancey Williard
3rd Great Uncle
Private 42nd NC Inf. POW
Jacob Williard
3rd Great Uncle
Private 42nd NC Inf.
Ernest (Ernie) Zebal
Harry L. Zebal
Great Grandfather
Sergeant Wash. Art. of NO, LA
Louis Ernest Zebal
2nd Great Uncle
Sergeant Wash. Art. of NO, LA
H. C. Jones
2nd Great Uncle
Corporal Co. F 1st TX Inf.
navyjack vmi_cadets beauregard davis as_johnston lee artillery comrade 1stnatl csaflag csaflag